Porady motoryzacyjne, które być może ułatwią Ci życie

Trudy Podróży

Podróż nocą
Każdemu z nas, chce czy nie chce, zdarza się podróżować nocą. Jest to wyjątkowo niebezpieczna pora, kiedy to musimy zachować szczególną ostrożność. O ile jazda w nocy w obszarze zabudowanym nie jest jeszcze taka zła to jednak już poza jego terenem robi się niebezpiecznie.

O czym powinien pamiętać każdy kierowca wybierający się w podróż samochodem nocą?

Bez względu na porę podczas której poruszasz się autem po drogach musisz pamiętać o obowiązkowym, sprawnym oświetleniu. Zarówno brudne reflektory jak i brudne szyby zdecydowanie zmniejszają poziom widoczności a to już utrudnia jazdę. Jeśli wybierasz się więc w długą podróż, warto od czasu do czasu, zrobić przerwę na stacji benzynowej - przetrzyj reflektory, szyby i tylne światła.

Jeśli podczas podróży porusza się przed Tobą inny uczestnik ruchu drogowego warto mieć szczególną uwagę na jego zachowanie - migające światła stopu mogą być informacją, że na drodze znajduje się przeszkoda. Jeśli jednak auto jedzie w przeciwnym kierunku niż nasze i widzimy znikające światła może to być znak, że auto znajduje się na pagórku bądź też przy zakręcie - jest to najmniej odpowiedni czas na wyprzedzanie.

O ile w dzień podczas wyprzedzania nie jest tak trudno ocenić odległość samochodów o tyle w nocy czynność ta jest już zdecydowanie utrudniona. Jeśli auto posiada wąsko ustawione reflektory Ty możesz mieć złudzenie, ze jest całkiem daleko a w rzeczywistości znajduje się dużo bliżej.

Jednak jeśli Twoje auto będzie miało właściwie ustawione reflektory to zdecydowanie nie będziesz oślepiać innych kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka ale też nie spowodujesz u nich chwilowej utraty widzenia.

Podczas nocnych wypraw zdecydowanie należy pamiętać o innych uczestnikach ruchu drogowego jakimi są piesi i rowerzyści. Często brak im oświetlenia odblaskowego a dodatkowo ich ciemne ubrania sprawia, że zauważamy ich dużo dużo później.

Jeśli jesteś pieszym bądź rowerzystom pamiętaj o obowiązkowych odblaskach ale też o ubraniu w jasnym kolorze - najlepiej takim odbijającym światło. Piesi powinni również poruszać się poboczem - nie środkiem drogi. Jest to równie ważny element jak ubranie - dzięki temu możemy uniknąć prawdziwej tragedii na drodze.

Lubisz jeździć nocą?
mat-pra.640.jpg
IMG_0070-Droga.jpg
1283437782.jpg
2015-05-17_170455.jpg
Wycieraczki samochodowe to potrzeba naszego klimatu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one